HORNONITRIANSKE MÚZEUM V PRIEVIDZI

Za bielym remeslom

Za bielym remeslom

Termín: od 14.8.2013, 09:00 do 14.8.2013, 12:00 streda, dopoludňajšie hodiny

Ak sme spolu pred týždňom úspešne zavŕšili žatvu, bohatú úrodu oslávili dožinkovými kyticami a poriadne vymlátili obilné klasy i očistili zrno, môžeme dnes so zbožím zájsť do mlyna, kde nám ho rozomelú na hladučkú múku a pribalia aj to, čo zostane navyše - krúpy, vločky, slad, škrob či šrot. Ešte pred pár desaťročiami by sme tak bez rozmyslu konali. Tradícia mlynárskeho remesla na Slovensku bola totiž vždy bohatá, veď v polovici 19. storočia, v čase najväčšieho rozmachu mlynárstva, bolo na jeho území takmer päťtisíc mlynov.

Nie inak tomu bolo i regióne hornej Nitry. Napríklad o mlynoch v Prievidzi, presnejšie o výsade stavania mlynov na území mesta, hovorí už listina z roku 1383, ktorou kráľovná Mária z rodu Anjouovcov udelila Prievidzi privilégiá slobodného kráľovského mesta a ktorej 630. výročie si tento rok pripomíname. Fungujúce mlyny v meste jestvovali až do polovice 20. storočia na Mladom potoku odrazenom od rieky Handlovka. V tom období už väčšina mlynov bola na úpadku alebo úplne zanikla, keďže tradičný zdroj energie - vodu vo väčšine prípadov natrvalo nahradil parný pohon a spaľovacie motory. V súvislosti so spriemyselňovaním produkcie sa menil i kúpno-predajný vzťah a tradičnú mlynársku malovýrobu vystriedali obchodné mlyny s celoročnou prevádzkou.

Siedma aktivita z tohtoročného cyklu tvorivých dielní Prázdninové stredy v múzeu zavedie všetkých účastníkov stredajšieho dopoludnia Za bielym remeslom ako sa mlynárstvo často zvykne nazývať. Obrazová prezentácia doplnená slovom múzejnej historičky na tému regionálnych zaujímavostí mlynárskeho remesla a zbierkových predmetov spojených s mlynárstvom a používaním múky sa 14. augusta 2013 v priestoroch Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi stane základom pre tvorivú dielňu, ktorá sa sústredí na hybnú silu mlynárstva. Tou po stáročia bolo mlynské koleso, ktorých vo väčších mlynoch bývalo i viacero - v nejednom prípade slúžilo druhé mlynské koleso na prevádzku píly, súkenníckej valchy, kováčskej vyhne či papierne.

Na Slovensku boli veterné mlyny zriedkavé, vo vhodných geografických šírkach sa však sila vetra ako pohon mlynov hojne využívala a doposiaľ využíva. Z praktických, a tak trochu i estetických dôvodov sa účastníci podujatia Za bielym remeslom zamerajú práve na výrobu veterného mlyna s pohyblivou vrtuľkou.

Program a termíny ostatných podujatí cyklu nájdete tu.

Miesto konania

priestory Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi

Zabezpečuje

Mgr. Jaroslava Kupčoková, Mgr. Ján Vingárik

Organizátor

Hornonitrianske múzeum v Prievidzi