Pokrok v múzeu: Svet minerálov

Termín: od 4.11.2019, 08:00 do 8.11.2019, 15:00

Prvé novembrové dni už tradične patria Týždňu vedy a techniky na Slovensku. Pri tejto príležitosti pripravujeme v múzeu v dňoch 4. až 8. novembra 2019 kombinované aktivity s názvom Svet minerálov. Prostredníctvom podujatí venovaných popularizácii zložitej prírodovednej disciplíny - mineralógii budete môcť aj vy preniknúť do tajov anorganických prírodnín - nerastov, ktoré sa objavili na Zemi už pred 4,5 miliardami rokov, v dobe vzniku pevnej zemskej kôry. V súčasnosti poznáme 4 700 druhov minerálov, z ktorých mnohé majú široké spektrum možností praktického využitia a uplatnenia v spoločnosti.

Záhadný Svet minerálov priblížia v múzeu rozprávania o nerastoch, podmienkach zberu a zakladania zbierok či regionálnych nálezoch, doplnené prezentáciami. Súčasťou aktivít bude krátkodobá výstava mineralogických exponátov zo slovenských i zahraničných lokalít, zaujímavých z laického i odborného hľadiska. Pestrá paleta vystavených nerastov z múzejného zbierkového fondu sprostredkuje pozorovanie dokonalých tvarov kryštálov, farieb či lesku minerálov.

Zážitkovou formou múzejného podujatia budú praktické poznávania a skúmania základných fyzikálnych a chemických vlastností nerastov zmyslovým vnímaním i jednoduchými skúškami na zistenie tvrdosti, farby vrypu či vône (zápachu) vybraných vzoriek prírodnín. Kombinované aktivity obohatia i metódy priblíženia a zväčšenia minerálov prostredníctvom klasických či binokulárnych lúp a optického mikroskopu.

Lektor: Ing. Katarína Keratová

Cieľová skupina: vyššie ročníky materských škôl, všetky ročníky základných a stredných škôl, široká verejnosť

Dĺžka podujatia: do 60 minút

Vstupné: 1 kultúrny poukaz alebo 1 €

Účasť na podujatí je potrebné nahlásiť najmenej dva dni vopred:
046/542 30 54, info@muzeumpd.sk.

Ing. Katarína Keratová