HORNONITRIANSKE MÚZEUM V PRIEVIDZI

Etnológia

Etnológia

Charakteristika

Doklady tradičnej ľudovej kultúry patrili k jedným z prvých predmetov, ktoré zhromažďovali členovia Muzeálneho spolku hornej Nitry a ich podporovatelia pre nové múzeum už od dvadsiatych rokoch 20. storočia. Hrnčina, keramické riady, odevné súčasti a textílie, rozmanité pracovné nástroje položili základ múzejného fondu, ktorý dnes tvorí viac ako desaťtisíc kusov predmetov.

Početne najrozsiahlejšie zbierky tvoria práve zbierkové predmety zhromažďované už od počiatkov. Zbierku odevu a textilu tvorí viac ako tritisíc dokladov k tradičnému odievaniu, pričom medzi jednotlivými odevnými súčasťami (čepce, šatky, sukne, oplecká, zástery, obradový textil, kabátiky, košele, nohavice, halenky i haleny, kožúšky, klobúky a iné) sú zastúpené všetky typy odevu z hornej Nitry. V zbierke keramiky dominujú dve skupiny: hrnčina z hornej Nitry i biela keramika zo západného Slovenska. Významné postavenie zaberajú doklady z dielne posledného prievidzského hrnčiarskeho majstra Jozefa Nemca i z dielne kachliara z Bojníc Augustína Gartšíga.

Medzi ostatnými dokladmi v múzejnej zbierke etnológie sa nájde množstvo unikátnych jednotlivín, ktoré vypovedajú o rozmanitosti tradičnej kultúry v regióne hornej Nitry.

Zaujímavosti

Naj... etnologického fondu

Najväčším predmetom je drevený lis - záboje z obce Nedožery-Brezany, pomocou ktorého získavali olej zo semien ľanu, slnečnice, bukvice a ďalších olejnatých plodín.

Najrozsiahlejšou zbierkou textílií je ešte nedokončená zbierka čepcov - zlatohlavov z Nitrianskeho Pravna a Prievidze, ktoré sú zhotovené zo zamatu alebo brokátu, zdobené naskladanou kovovou čipkou.

Najucelenejší súbor prestavujú obrázky maľované na skle s tematikou svätcov a výjavov z ich života.

Najunikátnejším kusom je štrbinový bubon z údolia horného toku rieky Sepik v Novej Guinei, ktorý slúžil nielen ako hudobný nástroj, ale aj ako dorozumievací prostriedok.

Najzaujímavejším predmetom je rohovinový nástroj s drevenou rúčkou - lapač, ktorý sa používal pri prenášaní včelej kráľovnej do nového úľa.

Najmenším predmetom je kostená poľovnícka vábnička s dĺžkou 3 cm.

Najťažším predmetom sú slonie kly z afrického kontinentu, ktoré vážia asi 40 kg.