HORNONITRIANSKE MÚZEUM V PRIEVIDZI

Zvesť betlehemská

Zvesť betlehemská

Termín: od 29.11.2019, 08:00 do 26.1.2020, 17:00 v čase otváracích hodín múzea

Biblický príbeh o narodení chudobného dieťatka v chlieve, pospolitosti nemajetných, náhliacich sa svojim darmi pomôcť vyvolenému a potrebnejšiemu, než sú oni sami, patrí k najdojímavejším rozprávaniam o čistote ľudských sŕdc.

Najčastejšie uvádzaným impulzom pre vznik umeleckého vyobrazenia betlehemu je čin svätého Františka z Assisi. Ten podľa povesti zatúžil prežiť vianočnú noc jednoducho, rovnako ako pri narodení Ježiška v meste Betlehem. A tak v jaskynke na vrchole skalnatého kopca pri dedinke Greccio postavil v roku 1223 jasle, priviedol k nim vola a oslíka a tam slúžil omšu, počas ktorej sa mu zjavilo Jezuliatko.

Počiatok samostatných betlehemov možno v Európe datovať do polovice 16. storočia, keď jasličky začali v kostoloch stavať jezuiti a františkáni. Na rozdiel od prostého výjavu Františka z Assisi boli postavy odeté do drahocenných rúch a volček mal pozlátené rohy. Po cirkvi čoskoro začala betlehemy vo svojich sídlach stavať šľachta a v polovici 18. storočia aj mešťania. Do ľudového prostredia prenikli betlehemy až na konci 18. storočia so zákazom cisára Jozefa II. vystavovať jasličky v kostoloch, odkiaľ si obyčajný ľud tento pôvabný biblický príbeh presunul do svojich domácností, kde počas Vianoc našiel svoje miesto v kultovom kúte izby.

Základom betlehemu je Svätá rodina a Traja králi, klaňajúci sa práve narodenému Spasiteľovi. Ľudoví umelci si jasličky prispôsobili vlastným predstavám či rodnému kraju a betlehem dopĺňali postavami (pastieri, muzikanti, figúrky v kroji, kupci, prostí dedinčania) i architektonickými prvkami (dnes tzv. miestopisné betlehemy). Zakaždým však figúrky prinášali božskému dieťatku darček. Nakoniec sa betlehemy stali obrazom života a zvyklostí bežných ľudí toho-ktorého kraja. A to je na nich to najčarovnejšie.

Čo do materiálu i prevedenia špecifické medzi výjavmi narodenia Ježiša Krista sú papierové betlehemy. Tlačené jasličkové archy na vystrihnutie (sériovo vyrábané v Rakúsku, Čechách, na Morave a na Slovensko len dovážané) sa objavili už pred rokom 1850. Najskôr to boli ručne kolorované oceľorytiny, neskôr litografie alebo drevorezby. Najstaršie tlače boli kolorované len červeno, modro, zeleno a žlto. Úroveň betlehemov žiaľ postupne klesala. Za zásadným prielomom v kvalite betlehemov stál Mikoláš Aleš, ktorý v rokoch 1902 až 1904 vydal štyri betlehemské archy. Čoskoro po ňom začali betlehemy tvoriť i ďalší významní maliari.

Od začiatku 20. rokov 20. storočia sa v papiernictvách predávali rozkladacie betlehemy tlačené do nízkeho reliéfu. Zaberali málo miesta, ľahko sa stavali a rovnako rýchlo zase rozkladali a upratovali. Betlehemská chyža obklopená palmami, v nej Svätá rodina, klaňajúci sa Traja králi a pastieri s ovečkami v rôznom počte podľa veľkosti jasličiek. A to zostavené práve tak, aby po vytiahnutí do priestoru stálo všetko pekne na svojom mieste. Iný variant tvoria nereliéfne rozkladacie betlehemy.

Tento typ jasličiek je u nás pomerne vzácny až do druhej polovice 40. rokov 20. storočia, keď ho svojou tvorbou oživil architekt Vojtěch Kubašta. Plodný autor vytváral jednak rozkladacie betlehemy, jednak betlehemy kombinované, pri ktorých sa časť rozložila a časť voľných figúr sa postavila pred betlehemský základ. V súčasnosti tieto betlehemy pre značnú finančnú nákladnosť pri realizácii už takmer vymizli.

Spojnicou medzi rozkladacími a stavanými betlehemami sú tlačené betlehemy, ktoré treba vystrihnúť a potom zostaviť do pevného priestorového celku, alebo továrenský razená reliéfna tlač, ktorú stačí zostaviť.

Neopomenuteľné reklamné betlehemy vznikli a zažili svoj boom v 30. rokoch 20. storočia ako celkom nový jav v histórii betlehemárstva. Firmy - i samotní tvorcovia - vychádzali z tradície stavania jaslí pod vianočným stromčekom a z úvahy, že pokiaľ tí prajní ľudkovia alebo vinšovníci majú Ježiškovi niečo niesť, nech je to práve ich výrobok.

Mnohé typy a varianty unikátnych papierových betlehemov sa nachádzajú aj v múzejnej betlehemskej zbierke a tradičná vianočná výstava je tento rok venovaná práve im. Zvesť betlehemská ku nám dorazí 28. novembra 2019 o 16. hodine a zostane s nami až do 26. januára 2020.

 


Pozvánka


Miesto konania

priestory Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi

Zabezpečuje

PhDr. Iveta Géczyová

Organizátor

Hornonitrianske múzeum v Prievidzi

Fotogaléria

16 fotografií