HORNONITRIANSKE MÚZEUM V PRIEVIDZI

Akvizícia predmetov prievidzskej rodiny

Akvizícia predmetov prievidzskej rodiny

Na konci novembra 2017 do múzea pribudli nové zbierkové predmety. Získať sa ich podarilo vďaka finančnému príspevku z Fondu na podporu umenia, ktorý podporil projekt Akvizícia predmetov prievidzskej rodiny.

Hornonitrianske múzeum v Prievidzi prostredníctvom projektu rozšírilo zbierkový fond histórie a jeho samostatnej časti histórie súčasnosti o pozoruhodné predmety. Skutočne ojedinelým prírastkom je kufor Červeného kríža na predmety humanitárnej pomoci. Drevený vyrezávaný obal na evanjelium zastupuje nielen oblasť náboženských dejín, ale súvisí aj s predstaviteľom významných osobností regiónu z oblasti literatúry, básnikom Pavlom Gašparovičom Hlbinom, z ktorého pozostalosti pochádzal. Katolícky kňaz, básnik - popredný reprezentant slovenskej katolíckej moderny a prekladateľ modernej francúzskej poézie bol strýkom poslednej vlastníčky a ostatné roky života trávil veľa času u svojej sestry v Prievidzi. Kvalitatívne i kvantitatívne obsiahlu zbierku textílií múzea obohatili kúsky približne spred sto rokov - dojčenské košieľky, perinka i jedny z najstarších používaných zavinovačiek, pred sto rokmi moderné doplnky a odevné súčasti, ako pokrývky hlavy, rukavičky či ozdobné odevné aplikácie, a dokonca aj dva ručne tkané vlnené koberce. Úspešná bola snaha o rozšírenie súboru svadobných odevov a pribudli nielen svadobné šaty a ich doplnky, ale aj toaleta nevesty po polnoci, oboje z luxusnej vamberskej čipky z druhej polovice 20. storočia. Šaty na prvé sväté prijímanie aj s detailmi ošatenia spestrili doterajšiu zbierkovú skladbu. Dve bábiky v pôvodných odevoch, zaradené do zbierky hračiek, potešia v budúcnosti deti na výstave s touto tematikou.

Predmety získané v roku 2017 s podporou Fondu na podporu umenia do muzeálnych zbierok budú dokumentačným i estetickým prínosom pre ďalšie prezentácie a výstavy.

 

Spracovala: Mgr. Jaroslava Kupčoková