Malý vtáčí kurz
Kurz poznávania vtáčích hlasov obsahuje autentické nahrávky z areálu múzea či blízkeho sídliska. Zhruba od polovice marca sú vo výbere aj druhy z iných typov stanovíšť, najmä okrajov lesa, remízok a brehových porastov. Pre lepšiu kvalitu zvuku odporúčame slúchadlá.
I. zelienka obyčajná (Chloris chloris)
Spomedzi stehlíkov je najväčším druhom. Samčeka výrazne zelenej farby je možné pozorovať na vrcholci stromu ako spievaním obhajuje svoje teritórium. Prvý výrazný spevák ešte pred nástupom jari. Ak medzi trilkami počujete tiahle "džuíííííííí" či zvonenie elektrického zvončeka, ste na správnej stope. Zaznamenané: štvrtok 20. február 2025.
II. sýkorka veľká (Parus major)
Prekričať ruch mesta dokáže aj sýkorka veľká. V speve dominuje "sita-sita-sita" zvuk pripomínajúci veľký kovový pilník. Sekunduje jej spev zelienky. Koncom februára môže ísť o samčeka zo severu Európy, kŕdliky sýkoriek sú na ťahu zo zimovísk. Zaznamenané: utorok 25. február 2025.
III. sýkorka uhliarka (Periparus ater)
Ihličnan vtrúsený v poraste záhrady vám priláka v zimnom období sýkorky uhliarky. V ďalekohľade zasvieti biela škvrnka na temene hlavičky. Spev pripomína žiadosť "víííce-víííce-víííce". Zhruba uprostred nahrávky zaspievala žlna. Zaznamenané: utorok 25. február 2025.
IV. glezg hrubozobý (Coccothraustes coccothraustes)
Vzhľadom na mohutnejšie telo glezga je jeho spev, paradoxne, nie príliš výrazný. Hlas počas letu možno prirovnať k zvuku zapaľovača "cvik-cvik", ktorý aj v teritoriálnom speve samca dominuje. Pri pozorovaní upúta jeho mohutný zobák.
V. červienka obyčajná (Erithacus rubecula)
Melancholický spev je najvýstižnejšia charakteristika zvukov patriacich slávikovi z básne Máj (K. H. Mácha): Byl pozdní večer - první máj - večerní máj - byl lásky čas. Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj. O lásce šeptal tichý mech; květoucí strom lhal lásky žel, svou lásku slavík růži pěl (...)
Červienka vyhľadáva husté kroviny, prezradí sa v nich odleskom oranžového peria na hrudi a v tvárovej časti hlavy. Poznávacím znamením spevu sú akoby neukončené strofy: neklesajú nadol, ale zostávajú na jednej úrovni. Trilkovanie je roztrasené.
VI. pinka obyčajná (Fringilla coelebs)
Bežný spevavec v parkoch a záhradách spieva prenikavo z vysokých stromov. Pomôckou na identifikáciu spevu pinky je predstava kovovej guľôčky padajúcej postupne po schodoch až po záverečný trilok - zacvendžanie. Kontaktný zvuk je "čink-čink" (pre niekoho "pink-pink"), často aj pred dažďom. Spev pinky sa na nahrávke prelína so spevom drozda plavého.
VII. drozd plavý (Turdus philomelos)
Čoraz častejšie sa objavuje aj v blízkosti človeka, hoci je to druh okrajov lesa a potokov. Výrazný spev prehluší aj ruch z dopravy, značne sa líši od spevu drozda čierneho a čvíkoty. Rôzne zvuky "čvííí-čučvííí" a zmes trilkov. V pozadí spieva zelienka a hrdlička. (Druhý hlas bol zaznamenaný cestou z Lehoty pod Vtáčnikom do práce.)
VIII. drozd čvíkotavý - čvíkota (Turdus pilaris)
V blízkosti človeka rád hniezdi v kolóniách. Obyvatelia sídliska sa neraz zobudia o skorej rannej hodine na rámus, ktorý dokáže partička čvíkot vylúdiť. Pri pohľade z blízka zaujme oranžovou farbou peria na hrudi, čím sa líši od ostatných druhov drozdov. V mestách je po drozdovi čiernom druhý najpočetnejší. Na nahrávke je možné počuť aj hrdličku a pinku.
IX. hrdlička záhradná (Streptopelia decaocto)
Prišelec z juhu Európy, ktorý je schopný vychovať mláďatá aj viackrát do roka. Spev môže deťom pripomínať sovie "hu-húúúú", ale dospeláci ho značia ako "cukruúúú". V ruchoch v pozadí počuť drozda čierneho a zelienku.
X. drozd čierny (Turdus merula)
Spev drozda čierneho patrí k typickej mestskej a vidieckej kulise ranných a večerných hodín. Druh sa postupne synantropizoval, využíva výhody dostupnosti potravy v blízkosti ľudských domov. Hniezdo si pletie v hustých kríkoch či na trámoch stavieb. Čo sa týka spevu drozda čierneho, v porovnaní so spevom drozda plavého vyznieva menej energicky. Samca prezradí oranžový zobák v kontraste s čiernym zafarbením peria. Samička je typicky menej výrazná, sfarbená do hneda. Samcovi v nahrávke odpovedá výstražný hlas "čik, čik, čik, čik, čik, čik..." konkurenčného samca. S touto odpoveďou sa stretávame aj pri plašení mačiek v okolí hniezda. Zaznamenané: sobota 8. marec 2025.
XI. vrabec domový (Passer domesticus)
Vrabce sa zvyčajne združujú do kŕdlikov a robia nálety na potravu pri smetných košoch a kurníkoch či stajniach. V minulosti ich početnosť klesla aj vďaka zavedeniu zaťahovacích sáčikov na smeti. V čase výchovy mláďat patria medzi výkonných hmyzožravcov, čím sa s ostatnými druhmi vtákov spolupodieľajú na zabezpečení priaznivého stavu hygieny nášho životného prostredia. Spev samca znie ako "čvir-čvir" a líši sa od spevu vrabca poľného. Tiež je u nich zreteľný pohlavný dimorfizmus, samček upúta sivou hlavou. Zaznamenané: sobota 8. marec 2025.
XII. vrabec poľný (Passer montanus)
Na rozdiel od vrabca domového sa viaže výskyt poľných vrabcov na voľnú krajinu a okraje vidieka, líšia sa aj hlasom. Hniezdia v dutinách stromov. Pri pohľade zaujme hnedo sfarbená hlava. Spev je trošku menej zvonivý, mäkší a viac pripomína "črp-črp" než "čin-čin" domového vrabca. Zaznamenané: utorok 11. marec 2025.
XIII. králik zlatohlavý (Regulus regulus)
Hniezdenie králikov, známych aj ako králičky sa viaže na skupinky ihličnanov vtrúsené v poraste listnáčov. Spev je sykavé trilkovanie "sííí-sííí-sííí", na konci strofy s klesajúcou kučierkou. Zaznamenané: utorok 11. marec 2025.
XIV. sojka obyčajná (Garrulus glandarius)
Sojky sú hlučným obyvateľom okrajov lesa či parkov. V nahrávke zaznie na začiatku kŕdlik glezgov (v malom vtáčom kurze spomenutý ako štvrtý), až neskôr sa pridáva sojčí škrek či bubnovanie ďatľa na záver. Zaznamenané: utorok 11. marec 2025.
XV. krkavec čierny (Corvus corax)
Hlas nášho najväčšieho spevavca sa rozlieha po širokom okolí ako "kro-kro". Občas ho pri lete sprevádzajú iné dobiedzajúce vtáčence, snažiac sa ho odplašiť, pretože dokáže vyplieniť ich hniezda. Zaznamenané: utorok 11. marec 2025.
XVI. oriešok hnedý (Troglodytes troglodytes)
Hniezdi v spleti koreňov na brehoch tokov alebo v hustých kroch. Prezradí ho chvostík dohora a pomerne výrazný spev, ktorým prehluší aj zurčanie vody. Je v ňom možné počuť aj vŕzgavé zvuky a na konci trilok - "kudrlinku" nahor. Zaznamenané: štvrtok 27. marec 2025.
XVII. škovránok poľný (Alauda arvensis)
Trilkovanie škovránkov za jasného počasia vysoko na oblohe patrí ku koloritu začiatku jari. Je nezameniteľné. Ďalším typickým prejavom je padáčikové klesanie nadol po dospievaní. Zaznamenané: štvrtok 27. marec 2025 (veterné počasie sa podpísalo pod kvalitu nahrávky, časom azda pribudne lepší záznam).
XVIII. strnádka obyčajná (Emberiza citrinella)
Beethovenova "Piata symfónia" zaznie z vrcholca kríka či vysokej byliny v rozptýlenej krajine, keď otvorí zobák žlto sfarbená strnádka. Zaznamenané: štvrtok 27. marec 2025. (Strnádka, mimochodom, tróni aj na baneri s preklikom do "audioatlasu".)
XIX. žltochvost domový (Phoenicurus ochruros)
Nárečovo žltochvostík, upozorní na seba potriasaním oranžovo sfarbeného chvostíka na streche domu, alebo v inom výklenku. Ako dobrý sused vychytá otravný hmyz v našej blízkosti. Aby sa nám ešte viac priblížil, uľahčuje nám spoznávanie spevu podľa jednoduchého prirovnania: počas pesničky sa ozýva zaškrípanie piesku pod topánkou. Za jemným zaškrípaním sa ozve melodická časť. V nahrávke sa mieša spev stehlíka konôpky. Zaznamenané: piatok 4. apríl 2025.
XX. stehlík konôpka (Carduelis cannabina)
Konôpka hniezdi nenápadne v hustých kríkoch. Prezradí ho až teritoriálny spev z vrcholca stromu a červená náprsenka na hrudi. Šteboce, šteboce a miestami to znie ako flauta, alebo vŕzganie dvierok. Posúďte sami. Zaznamenané: piatok 4. apríl 2025. (P. S. S vtákmi je to ako s ľuďmi: málokedy sa podarí zachytiť len jeden druh, aby sa hneď nepridal aj ďalší.)
XXI. kolibiarik sykavý (Phylloscopus sibilatrix)
Drobné a nenápadne sfarbené vtáča s jedinečným zurčivým trilkom. Ku koncu nahrávky sa pripája na Slovensku početnejší a známejší kolibiarik čipčavý: "čif-čaf-čif-čaf..." Zaznamenané: streda 16. apríl 2025.
XXII. brhlík lesný (Sitta europaea)
S pokročilou jarou sa s jeho spevom stretávame v parkoch a lesoch menej. Často ho prezradí aktivita nízko na kmeni či spadnutom strome, čím sa stáva ľahko spozorovateľným aj bez spevu. Ten je dostatočne zreteľný, veď len páčte! Zaznamenané: streda 16. apríl 2025.
XXIII. svrčiak slávikovitý (Locustella luscinioides)
Z hustého tŕstia monotónny mäkký zvuk "trrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr" vydáva hrdlo svrčiaka slávikovitého, ktorý na Slovensko na jar prilieta ako prvý druh z rodu svrčiakov. V nahrávke je možné počuť kukučku a kolibiarika čipčavého. Zaznamenané: streda 16. apríl 2025.
Pripravuje: Tatiana Šolomeková