HORNONITRIANSKE MÚZEUM V PRIEVIDZI

Svetový deň vody

Svetový deň vody siaha do roku 1992, keď konferencia Organizácie Spojených národov (OSN) o životnom prostredí a rozvoji odporučila pripomínať si deň vody na medzinárodnej úrovni. Valné zhromaždenie OSN reagovalo vymenovaním 22. marca 1993 za prvý Svetový deň vody.

Voda je chemická zlúčenina, ktorej každá molekula obsahuje dva atómy vodíka naviazané na atóm kyslíka. Nachádza sa v troch skupenstvách - v tuhom, plynnom a kvapalnom. Táto vzácna tekutina tvorí až 70 % zemského povrchu, no z toho pitná voda tvorí len 1 %. Kvôli chýbajúcej či zdravotne nevyhovujúcej vode zomrie na svete neuveriteľné jedno dieťa každých 15 sekúnd.
Rozdiely medzi zásobami vody a jej spotrebou sa neustále prehlbujú. Pitná voda sa tak stáva strategickou surovinou. Nasledujúce riadky prinášajú niekoľko faktov o vode, z ktorých mnohé sú priam alarmujúce.

... Voda je najväčším prírodným bohatstvom, bez vody by neexistoval život na modrej planéte.

... Pre život organizmov sú veľmi dôležité niektoré fyzikálno-chemické vlastnosti vody a zároveň voda je nevyhnutnou súčasťou všetkých foriem života, pretože tvorí ich vnútorné prostredie.

... Prvé živé mikroorganizmy (baktérie a sinice) sa objavili vo vodnom prostredí svetového praoceánu už pred 3,5 miliardami rokov. Predpokladá sa, že v oceánoch a moriach dnes žije asi 150-tisíc druhov živočíchov a vyše 10-tisíc druhov rastlín.

Podoby vody: Veľké UhercePodoby vody: Lehota pod VtáčnikomPodoby vody: Lehota pod VtáčnikomPodoby vody: Kanianka

... V súčasnosti oceány a moria zaberajú takmer tri štvrtiny z celkovej rozlohy povrchu Zeme. Vytvárajú súvislý vodný obal planéty, ktorý sa nazýva svetový oceán.

... Svetový oceán je pľúcami Zeme, produkuje až polovicu kyslíka a zohráva dôležitú úlohu na vytváranie klímy a čistoty ovzdušia.

... Z celkového objemu vody na Zemi tvorí slaná morská voda 97 %. Zo zostávajúcich 3 % vody tvoria 2 % sneh, ľadovce, jazerá i rieky a len 1 % zo všetkej vody na planéte predstavuje pitná voda.

... Väčšina pitnej vody sa nachádza pod povrchom Zeme, pričom až 90 % pitnej vody sa vyskytuje na Antarktíde.

... Množstvo pitnej vody sa na Zemi neustále stráca. Síce sa planéta zo 70 % skladá z vody, avšak pitná voda, ku ktorej sa možno dostať, tvorí len niečo cez 1,2 %.

... Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO (World Health Organization) v súčasnosti nemá prístup k čistej pitnej vode až 8 miliónov ľudí na svete. Viac ako 3,5 milióna ľudí ročne zahynie na následky chorôb, ktoré spôsobuje konzumácia nefiltrovanej, špinavej vody.

Podoby vody: KaniankaPodoby vody: BrezováPodoby vody: SkačanyPodoby vody: Lazany

... Podľa odhadov do roku 2025 až 1,8 miliárd obyvateľov modrej planéty bude žiť v oblastiach bez prístupu k pitnej vode.

... V blízkej budúcnosti sa až dve tretiny ľudí ocitnú v oblastiach, kde sa voda v dôsledku jej nadmerného využívania, znečisťovania a zmenami klímy stane natrvalo vzácnym prírodným bohatstvom.

... Znečisťovanie morí a oceánov ohrozuje celosvetovú produkciu kyslíka, znehodnocuje morské pobrežia a spôsobuje vymieranie morských organizmov.

... Slovensko je krajinou s dostatočne veľkými zásobami pitnej vody. Ako zdroje pitnej vody sa využívajú povrchová voda (17,8 %) a podzemná voda (82,2 %), ktorá prúdi prevažne zo 101 útvarov podzemných vôd (z toho 26 útvarov geotermálnych vôd).

... V súčasnosti by Slovensko svojou pitnou vodou dokázalo uspokojiť až vyše trojnásobok obyvateľstva (asi 16 miliónov ľudí).

... Podzemné vody patria k najväčšiemu prírodnému bohatstvu krajiny a v niektorých krajoch (Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom) sú jediným zdrojom pitnej vody pre obyvateľov.

Podoby vody: LazanyPodoby vody: Veľké UhercePodoby vody: Lehota pod VtáčnikomPodoby vody: Lehota pod Vtáčnikom

... Najväčšou zásobárňou podzemnej vody na Slovensku, ale i v strednej Európe, je Žitný ostrov. Pod povrchom sa v tejto oblasti, ležiacej neďaleko Bratislavy, nachádza asi 10 miliárd kubických metrov kvalitnej pitnej vody, ktorá je doplňovaná vodou presakujúcou z riek.

... Množstvo prameňov vyvierajúcich v horských oblastiach Slovenska je vhodných na zásobovanie obyvateľov. Voda z nich je veľmi kvalitná a spĺňa požiadavky na vodu určenú na ľudskú spotrebu. Preto sa zabezpečuje iba dezinfekciou bez akejkoľvek ďalšej úpravy.

... Niektoré podzemné zdroje situované na západnom a východnom Slovensku majú zvýšený obsah železa a mangánu. Takéto vody sa upravujú technologickým postupom odpovedajúcim ich kvalite a po úprave voda spĺňa požiadavky na kvalitu pitnej vody.

... Podzemné vody najmä na strednom Slovensku majú zvýšenú koncentráciu oxidu uhličitého, preto sa musia upravovať na odkysľovacích hmotách.

... Povrchové zdroje vody tvoria vodárenské nádrže a priame odbery vody z tokov. V porovnaní s podzemnými vodami sa vyznačujú nižšou mineralizáciou, vyššími koncentráciami nerozpustených látok a kyslíka, malým obsahom oxidu uhličitého, železa a mangánu, ale vyššou koncentráciou organických látok, ktorých charakter závisí od pôvodu vody.

... Počet mikroorganizmov v povrchovej vode v porovnaní s podzemnými vodami je podstatne vyšší. Z toho dôvodu sa povrchové vody, ktoré sa používajú na zásobovanie obyvateľstva, vždy upravujú tak, aby kvalita upravenej vody spĺňala požiadavky na kvalitu pitnej vody.

Podoby vody: CigeľPodoby vody: HandlováPodoby vody: PodhradiePodoby vody: Podhradie

... Hlavnými znečisťovateľmi podzemných vôd na Slovensku sú poľnohospodárstvo (hnojenie, pesticídy, živočíšne farmy, družstvá), priemysel (chemický, kožiarsky, drevársky, ťažba uhlia a rúd, ako aj výroba celulózy, papiera, železa, ocele a iných), skládky (odpady, nebezpečné látky), domácnosti, doprava, čerpacie stanice, nemocnice, odkaliská (objem odpadov na odkaliskách sa pohybuje v rozsahu od 1 000 - 15 000 000 m3).

... Klimatické zmeny a rýchly nárast ľudskej populácie neustále znižujú množstvo voľne dostupných vodných zdrojov vo svete i na Slovensku. Preto je nutné dbať na efektívne využívanie zásob vody.

... Ani slovenské zásoby pitnej vody nie sú nevyčerpateľné. Aby voda prúdila z vodovodných kohútikov aj ďalšie desaťročia, nemalo by sa ňou zbytočne plytvať. So šetrením pitnou vodou možno v domácnostiach začať už dnes.

 

Spracovala: Katarína Keratová
Fotografie: Zita Radosová

 

Zdroje:
Slovensko je krajina kvalitnej pitnej vody (Veda na dosah)
Realita o stave pitnej vody na Slovensku (Binchio)
blog Živá voda