Z terénneho zápisníka múzejníčky III.
Prírodné bohatstvo Slovenska spočíva v rozmanitej štruktúre krajiny, ktorej súčasťou sú lúky a pasienky a ich okraje. Ako zistiť, či konkrétna lúka patrí medzi kvetnaté a druhovo bohaté? Ak nájdete vstavačovce (orchidey), pakosty, horčinku, materinu dúšku, smolničku, šalviu, pichliače, bodliaky a iné, s veľkou pravdepodobnosťou prechádzate pestrou lúkou. Na hornej Nitre sa kvetnaté lúky zachovali napríklad v okolí Nitrianskeho Rudna či Valaskej Belej, kde sa ešte čiastočne udržalo tradičné hospodárenie na báze sena a maštaľného hnoja. Formáciám vyhovuje vápenaté podložie Strážovských vrchov. Naopak, po vysúšaní pozemkov a nastolení intenzívneho hospodárenia s dosievaním krmovinársky hodnotných dominantných tráv prišli o druhovú pestrosť napríklad lúky v Malinovej, zastavaním hodnotných lúk trpí biodiverzita Bojníc.
Na začiatku mája sa začína sezóna orchideí. Medzi prvými kvitne vstavač bledý (Orchis pallens). Darí sa mu na okrajoch lesoch a nezriedka rastie pozdĺž migračných trás kopytníkov.
V Turčianskej Záhradke kroky zašli aj do porastu bradáčika vajcolistého (Listera ovata), taktiež z čeľade Orchidaceae, v blízkosti prameniska.
Na slnečných stráňach pod lesom to prospieva horčinke (Polygala major).
Zábery pochádzajú z katastrálneho územia Slovenské Pravno (autor: Tatiana Šolomeková, 1. máj 2025).