HORNONITRIANSKE MÚZEUM V PRIEVIDZI

V mešci i v peňaženke

V mešci i v peňaženke

Termín: od 19.8.2015, 09:00 do 19.8.2015, 12:00 prázdninová streda v múzeu

Peniaze sú pre väčšinu sveta už oddávna nevyhnutnosťou, ale aj zrkadlom doby, v ktorej vznikajú. Zatiaľ čo bežný človek dnes sníva najmä o bankovkách, naopak archeológovia, zberatelia, numizmatici sa obvykle viac tešia z mincí. Prečo? Popularita okrúhleho kovového platidla trvá nepretržite už stovky rokov. Zlaté, strieborné či medené, malé či veľké, všetky mince sú nositeľmi zaujímavých informácií o dobe, v ktorej ľuďom slúžili, o človeku, ktorý jej vládol, o dôležitých znakoch a symboloch a napokon o umeleckej zručnosti ich výrobcu. Pri tvorbe motívov mincí si ich autori veru museli dať záležať, pretože jedno miniatúrne dielko vytepané do raznice sa následne šírilo do sveta v podobe tisícok odtlačkov.

Návštevníci podujatia V mešci i v peňaženke sa pravdepodobne predstavia v dvoj úlohe - ako minciari, ale aj králi, kráľovné či prezidenti. Detskú podobu raznice na mince môžu účastníci tvorivej dielne navrhnúť a precízne vyhotoviť aj svojim rodinným príslušníkom alebo kamarátom. Stačí sa len držať niekoľkých základných pravidiel a pridať k nim štipku predstavivosti s trochou usilovnosti a trpezlivosti.

Podujatie V mešci i v peňaženke je siedmou aktivitou tohtoročného cyklu tvorivých dielní Prázdninové stredy v múzeu. Záujemcovia ho môžu v priestoroch Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi navštíviť v stredu 19. augusta 2015 od 9. do 12. hodiny.

 

Lektorka: Mgr. Anna Čechová

 


Prázdninové stredy v múzeu 2015 - témy a termíny jednotlivých dielní


Miesto konania

priestory Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi

Zabezpečuje

Mgr. Ján Vingárik

Organizátor

Hornonitrianske múzeum v Prievidzi