HORNONITRIANSKE MÚZEUM V PRIEVIDZI

Ako ten čas letí

Čas nemilosrdne odpočítava posledné hodiny roka - pre niekoho bol dobrý, pre iného zlý, milý alebo odporný, úspešný či nepodarený, pamätný aj nehodný spomienky. Začiatok nového roka býva tradične plný predsavzatí, snáď každý doň vstupuje s nádejou stať sa pánom (aspoň toho vlastného) času.

 Ako ten čas letí, z výstavy    Ako ten čas letí, z výstavy

Vysokú koncentráciu prístrojov na meranie času v tomto období možno nájsť v jednom regionálnom múzeu na strednom Ponitrí. Hodiny slnečné či mechanické, interiérové nástenné, stojace či stolové, ale i prenosné pomocou periodicky sa opakujúcich dejov, respektíve autonómneho chodu založeného na vykonávaní pravidelného periodického pohybu (kyvadla, pružiny, kremennej doštičky, atómu alebo molekuly) odtikávajú sekundy výstavy Ako ten čas letí, ktorá na dobu od 7. decembra 2023 od 20. februára 2024 chronometricky ovládla výstavné priestory Tribečského múzea v Topoľčanoch.

 Ako ten čas letí, z výstavy    Ako ten čas letí, z výstavy

Na výstave sa vďaka partnerskej spolupráci s topoľčianskym múzeom prezentuje i Hornonitrianske múzeum v Prievidzi. Medzi exponátmi odmeriava večnosť viac než päť desiatok predmetov z etnologických a historických zbierok múzea: od cestovných slnečných hodín po hodinový stroj z kostolnej veže, hodiny s dreveným motorčekom, hodiny s kovovým korpusom, barokové tabernákulové hodiny, pondusovky i pendlovky, budíky, osobné vreckové či náramkové hodinky. K celkovej podobe a dojmu výstavného podujatia prispeli tiež Ponitrianske múzeum v Nitre, Tekovské múzeum v Leviciach, Vlastivedné múzeum v Galante a Podunajské múzeum v Komárne.

 Ako ten čas letí, z výstavy    Ako ten čas letí, z výstavy

Žiaden správny priaznivec múzea ako "miesta, kde sa čas zastavil", ani ten, kto obľubuje drobnú mechaniku, zložitú techniku strojov i umelecko-remeselné prevedenie, ba ani jedinec, ktorý holduje filozofickým aspektom času, by si nemal výstavu Ako ten čas letí nechať ujsť. To množstvo časomerných zariadení, kúskov unikátnych vekom, pôvodom či prostredím...

Ako ten čas letí, z výstavy

Tik-tak, tik-tak...

 

 Zdroj fotografií: Tribečské múzeum v Topoľčanoch