HORNONITRIANSKE MÚZEUM V PRIEVIDZI

Keď sa apríl láme s májom

Príprava na Veľkú noc je za nami, kraslice sa všetkým, dúfame, vydarili. Teraz na nás čaká pár dní plných čerstvej, osviežujúcej jarnej energie a potom sa spolu môžeme vrhnúť na ďalšie nové podujatia z programovej ponuky Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi na rok 2019.

Od stredy 24. apríla 2019 si v múzeu pripomenieme medzinárodný Deň Zeme a až do 10. mája 2019 budeme interaktívne spoznávať krásu, rozmanitosť a jedinečnosť chránených druhov i význam ich ochrany. Spoločne pritom zvoláme Chráňme naše druhy!

Už o deň neskôr, vo štvrtok 25. apríla 2019, sa môžu naši menší, väčší, starší i mladší návštevníci "zakukať" do kaleidoskopu a stráviť zaujímavé chvíle s vedeckou hračkou... Možno potom nebudeme na fyziku takí prísni...

Úvod nasledujúceho týždňa bude patriť premiére panelovej výstavy Tvorca národnej slobody, venovanej Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, astronómovi, fotografovi, vojenskému letcovi, diplomatovi a politikovi, ktorý stál pri zrode i vzniku Československej republiky v roku 1918, jej rozkvetu sa však nedožil. Pozrieť si ju môžu od pondelka 29. apríla 2019 zanietení národovci, milovníci histórie i čechoslovakisti, hlavne však generácia mladých, ktorým zatiaľ glorifikovanú postavu "generála" s tromi menami nikto bližšie nepredstavil. Tak azda teraz - ako strávil detstvo, kde študoval, koho miloval, s kým sa priatelil, vedecké ambície i obroditeľský duch postavou neveľkého "všadebola"...

Pomaly sa spolu prehupneme do mesiaca lásky, a to už za dverami bude stáť sviatok všetkých múzejníkov a s ním každoročné oslavy Medzinárodného dňa múzeí, pri ktorých sa vám snažíme ukázať vždy čosi viac a kdesi vo vnútri byť na svoje poslanie skutočne hrdí. Takže nezabudnite, v polovici mája bude Múzeum dokorán.

 

Deň Zeme: Chráňme naše druhy Vedecká hračka: Kaleidoskop Milan Rastislav Štefánik: Tvorca národnej slobody