HORNONITRIANSKE MÚZEUM V PRIEVIDZI

Po Turoňových stopách

V stredu 22. a vo štvrtok 23. februára 2023 prebehlo v priestoroch Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi po prvýkrát podujatie Etnofilm v múzeu - prezentácia vybraných súťažných snímok z bienále dokumentárneho filmu. Medzinárodný filmový festival Etnofilm Čadca je najstaršie filmové podujatie na Slovensku, myšlienka filmovej prehliadky skrsla v roku 1978 a úvodný ročník sa konal v roku 1980. Pôvodne čisto domáca, česko-slovenská prehliadka počnúc 11. ročníkom (v roku 2000) sa pretransformovala na medzinárodnú. Minuloročný Etnofilm Čadca 2022 bol už 22. v poradí a prihlásených naň bolo 68 dokumentárnych filmov z 21 krajín.

V Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi si návštevníci a záujemcovia o dokumentárnu tvorbu mohli počas dvoch premietacích dní pozrieť sedem dokumentov, z ktorých šesť získalo ocenenie (Černí Češi, Miesto zvané Wahala, Voňavé remeslo, Lov do malých sietí v Baji, Ovčiarskou cestou, Spomienky na tabak, Cesta von). Okrem nových dojmov a množstva asociácií priniesli i poznanie, že etnológia a jej príbuzné vedy reflektujú na spoločenské problémy i osudy jednotlivcov, ba dokonca ponúkajú ich riešenie.

Veríme, že prvý ročník pofestivalovej prehliadky vybraných filmov vás potešil, podnietil k tvorivosti, ku kontextovému uvažovaniu, k vizuálnemu vnímaniu sveta a že v priebehu času si nájde čím ďalej, tým viac priaznivcov. Tešíme sa o rok!

 

Mgr. Zita Radosová

Fotogaléria

5 fotografií