HORNONITRIANSKE MÚZEUM V PRIEVIDZI

Prespávačka s poradovým číslom dva

Rekapitulácia magickej Noci v múzeu začína v piatok 24. mája 2024 o 17. hodine. Práve vtedy dorazila 4. C z prievidzskej "základky Energetikov", najskôr sa všetci podpísali do kroniky, ako na každom výnimočnom podujatí dostali menovky a zážitok, na ktorý sa len tak ľahko nezabúda, odštartoval.

Prví aktéri na seba nenechali dlho čakať, modelári Štefan Adámik a Michal Chlpek zo Združenia technických a športových činností Bojnice sa verejne prihlásili k osudovej záľube v miniatúrnych pakšamentoch a nocľažník si svoju zručnosť mohol vyskúšať pri ich ovládaní - odšoférovať autíčko alebo jazdiť podľa grafikonu interaktívneho koľajiska.

 

Očarené deti si sotva stihli vydýchnuť, už sa na ne znenazdajky "vrhla" kurátorka botanických a zoologických zbierok Tatiana Šolomeková. Keď štvrtáci opäť polapali po dychu, stáli v oáze pokoja a zelene, v "domčeku" Základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny v Prievidzi, priamo v strede pulzujúceho mesta. Ani najväčší pesimista by po náročnom dni nepredpokladal, že existujú takéto miesta! Vďaka!

 

Čas strávený v náruči prírody osviežil telo i oblažil myseľ, program bol však veľmi náročný, a preto nastal čas večere. Poďakovanie letí k sponzorovi Pekáreň DUKE s. r. o. za prísun potrebnej energie, lebo práve čerstvých síl bolo v tej chvíli a na tom mieste najviac potreba.

Podľa harmonogramu nasledovala exkurzia - cestu do tohto kopca školáci veľmi dobre poznajú, tentoraz však jej cieľom nebola škola a stereotyp vyučovania, lež múzejné depozitáre. Na mieste už nedočkavo čakali kustódka Iveta Remišová a kurátorka geologických zbierok Katarína Keratová. "Energetici" mali možnosť zblízka vidieť žraločí zub a porovnať ho so zubom mastodonta - predchodcu slona. Medzitým hodina poriadne pokročila, vonku sa zvečerilo, padol súmrak a cesta späť do hlavného múzejného stanu už bola na čelovky (ale aspoň nepršalo).

Hneď "na bráne" deti privítal riaditeľ múzea Jozef Stopka a počas druhej "hobitej" večere všetci v zrýchlenom procese uzavreli večné kamarátstvo. Nielen skupinou úžasných poslucháčov, ale aj výtvarníkov - takými sa ukázali byť, dievčence a mládenci sa hneď po jedle pustili do vytvárania farebných lietadielok od sponzora HT model. Hádzadlá Pixie sa zmenili na nepoznanie - kvetinky, ornamenty, podpisy kamarátov dotvorili celkový vzhľad každého lietadla. Očakávaná nočná hra bola opäť príležitosťou nasadiť čelovky, ale aj neopakovateľným "bangerom" pre malých školákov, starostlivé učiteľky i múzejníčky v eufórii a všetkých uložila do pripravených brlôžkov.

 

Ráno sa niektorým vstávalo veľmi ťažko, len čo sa pobalili, dostali raňajky a pri odchode ešte tašky s diplomom a darčekmi od milých sponzorov (okrem spomenutých aj Daffer - Dobré papiernictvo, Nestlé, Ľuba Lomnická Medovníčky). Áno, nezabudnuteľné a neopakovateľné, ale nie nedosiahnuteľné. Tretí ročník výtvarnej súťaže sa už plánuje, netreba zabúdať sledovať Hornonitrianske múzeum v Prievidzi, nočné múzejné rendezvous sa môže stať realitou pre inú triedu. S kúskom šťastia dovidenia v roku 2025, pápá!

Spracovali: Mgr. Miroslava Kováčová, Mgr. Zita Radosová, Mgr. Lívia Oršulová, Jozef Pekár

Pekáreň DUKE s. r. o. HT model - Modelársky obchod od roku 1991 Daffer - Dobré papiernictvoObjavte svet Nestlé | Nestlé Slovensko Ľuba Lomnická Medovníčky

Klub železničných modelárov - Združenie technických a športových činností Bojnice Klub lodných modelárov - Združenie technických a športových činností Bojnice Základná organizácia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny v Prievidzi

Fotogaléria

29 fotografií