HORNONITRIANSKE MÚZEUM V PRIEVIDZI

Remeslo našich predkov - drotárstvo

Remeslo našich predkov - drotárstvo

Drotárstvo, kedysi tradičné remeslo, známe i na hornej Nitre, z ktorého dnes vďaka hŕstke nadšencov prežíva hlavne jeho dekoratívna zložka, sa vďaka novému vzdelávaciemu projektu dočká svojho oživenia a podpory. Hlavným organizátorom projektu Remeslo našich predkov - drotárstvo, primárne určeného žiakom vyšších tried základných škôl a študentom stredných škôl, ale i záujemcom z radov širokej verejnosti, je K-2000, združenie na podporu kultúry hornej Nitry, spoluorganizátormi sú Hornonitrianske múzeum v PrievidziVyšehrad, o. z. Nitrianske Pravno.

Na úvodný seminár o histórii a význame drotárstva nadviaže šesť tvorivých dielní, o technicko-materiálne zabezpečenie sa postarajú organizátori.

V teoretickej časti sa o svoje znalosti podelia etnografka PhDr. Iveta Géczyová, zberateľ Rastislav Haronik, bývalý majster ľudovej umeleckej výroby Anton Oboňa a koordinátorka projektu Mg. Amália Lomnická, cyklus praktických školení povedú Ladislav Fabšo z Považskej Bystrice a Tibor Bartoš z Nedožier-Brezian.

Samotná drotárska technika a jej postupy svojou náročnosťou vyžadujú nielen plné nasadenie lektorov, ale i zvýšenú pozornosť a určitú zručnosť účastníkov, najmä pri výrobe úžitkových predmetov. Hoci sa práca s drôtom zdá na prvý pohľad ťažká a zložitá, účastníkov určite očarí či už po umeleckej alebo úžitkovej stránke, tak ako možnosti drôtovania očarili našich predkov, ktorí vďaka unikátnej technológii pochodili takmer celý svet. Krásu finálnych produktov navyše priblížia i ukážky historických exponátov zo zbierkových fondov Považského múzea v Žiline, Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi a zo súkromnej zbierky Rastislava Haronika z Vyšehradného.

Projekt, realizovaný v mesiacoch júl a august 2016, z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, v programe 4. Ľudová kultúra a kultúrno-osvetová činnosť, podprograme 4.5 Kultúrno-osvetové aktivity. Výstupom projektu bude výstava v priestoroch Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi, zložená z drotárskych výrobkov účastníkov tvorivých dielní, o ktorej ďalšie informácie prinesie sekcia Podujatia na stránke múzea. Absolventi celého cyklu získajú certifikát.

Účasť na vzdelávacom projekte je bezplatná, prihlášky je nutné zaslať do 1. júla 2016 na emailové adresy: zdruzenie.k2000@gmail.com, info@muzeumpd.sk, alebo oznámiť na telefónnych číslach: 0917448620, 046/542 30 54.

 


Leták


Fotogaléria

20 fotografií