HORNONITRIANSKE MÚZEUM V PRIEVIDZI

Reliéf z hliny

Reliéf z hliny

Termín: od 10.8.2022, 10:00 do 10.8.2022, 12:00 prázdninová streda v múzeu, od 10. h do 12. h.

Zem, pôda, hlina - dennodenne po nej chodíme. Ukrýva mnohé tajomstvá, staré milióny rokov, i trochu mladšie, o ktoré sa zaujímajú nielen vedci a múzejníci. Okrem toho sama dáva život, je úrodná a plodná, nedozerná diaľava, čo mnohé unesie.

Navyše podľa kvality, miesta a starostlivosti poskytuje hmotu, na ktorej je založených niekoľko tradičných remesiel, materiál, s ktorým pracujú hrnčiari, džbánkari, murári, štukatéri, peciari, tehliari, fajkári, ale najmä kachliari.

Kde má kachliarstvo svoje korene? Čím sa kachlice líšia od iných keramických výrobkov? Aký je rozdiel medzi nádobkovými a komorovými kachlicami? Ktoré slohy ovplyvňovali ich výzdobu?

A mnoho ďalších odpovedí na otázky o kachliarstve dá šieste podujatie z cyklu Prázdninové stredy v múzeu 2022, vzídu z neho i múzejné kachle, kachlice alebo kachličky s motívom, ktorý poskytne atmosféra múzea, respektíve vnukne "dielničkárska" predstavivosť.

Len hlinu bude treba nahradiť iným poddajným materiálom, z ktorého možno vymodelovať plastický obrázok - reliéfnu výzdobu.

V stredu 10. augusta 2022 vznikne v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi na Košovskej ceste 9 malý Reliéf z hliny, a to si bude vyžadovať naozaj veľkú precíznosť :-)

Tešíme sa na vás!

 

Vstupné: 2,- €

Vačšiu skupinu návštevníkov je potrebné nahlásiť vopred: 046/542 30 54, 0901 918 834, marketing@muzeumpd.sk; dielňu je možné pripraviť aj v iný pracovný deň.

 


Prázdninové stredy v múzeu 2022 - témy a termíny jednotlivých dielní


Miesto konania

priestory Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi

Zabezpečuje

Mgr. Zita Radosová

Organizátor

Hornonitrianske múzeum v Prievidzi