HORNONITRIANSKE MÚZEUM V PRIEVIDZI

Tajomné hračky prírody

Tajomné hračky prírody

Termín: od 8.9.2011 do 17.10.2011 v čase otváracích hodín múzea

V minulosti sa skamenené zvyšky živočíchov a rastlín, tvoriace súčasť sypkých či pevných hornín, považovali za hračky prírody (lusus nature, tiež lapides figurati). V našich predkoch vyvolávali skameneliny pri ich nájdení pocit bázne, tajomna a neznáma. I keď žijeme v 21. storočí, podobné pocity vzbudzujú fosílie možno aj v niektorých z nás, pretože sa o skamenelinách  dodnes  hovorí, že majú magickú moc a dokážu liečiť. Verí sa, že predlžujú život, vyvažujú emócie a dodávajú sebadôveru, vytvárajú štruktúry v chaose, podporujú pozitívny sebaobraz, prinášajú úspech v biznise a vnášajú do života kvalitu a dokonalosť.

Najstaršími zberateľmi fosílií boli už paleolitickí ľudia pred 50 tisíc rokmi. Používali ich ako amulety, talizmany, z lastúr, ulít, či zubov a pazúrov šeliem si vyrábali ozdoby, ale čo si mysleli o nájdených skamenelinách sa určite nedozvieme. Odpovede na otázky o pôvode skamenelín hľadalo ľudstvo po ďalších mnohotisíc rokov. Cesta za pochopením genézy skamenelín sprevádzaná množstvom bájí, legiend, mýtov, povestí, rozprávok bola plná omylov a tápania. Hoci sa skameneliny stali predmetom prírodovedných rozpráv v staroveku, stredoveku aj novoveku, až v 19. storočí sa vedecky podarilo dokázať a vysvetliť zákonitosti postupného vývoja a premien života na Zemi.

Hornonitrianske múzeum v Prievidzi pripravilo na jesenné dni výstavu Tajomné hračky prírody, ktorá verejnosti priblíži skameneliny z iného uhla pohľadu ako doposiaľ - nie ako objekty vedeckého výskumu, ale ako diela ľudskej fantázie. Netradičné výstavné podujatie predstaví viac ako stovku unikátnych muzeálií z geologického i archeologického fondu. Autentické skameneliny – mamutie kosti a kly, kostrové zvyšky nosorožcov, mastodonov, koní, či schránky lastúrnikov, ulitníkov, hlavonožcov, ramenonožcov, dierkavcov, koralov a iných, sa odprezentujú ako hračky prírody - pozostatky obrov, drakov, jednorožcov, mesačných vlkov, bosoriek a iných.

Súbežne s výstavou realizované sprievodné podujatia, umožnia návštevníkom spoznávať povesti o skamenelinách z horného Ponitria, či iných regiónov Slovenska, resp. vstúpiť do sveta bájí a legiend o mýtických stvoreniach - drakoch, kyklopoch, medúzach a pod. Náročnejším počítačová prezentácia poskytne ucelený prierez dejinami ponímania skamenelín človekom od najstarších dôb až po dnešok. Najmenším poslúžia jednoduché skladačky vyhynutých živočíchov i pieskovisko k hľadaniu skamenelín a tí tvorivejší budú môcť popustiť uzdu fantázie pri vytváraní vlastných skamenelín z modelovacej hliny, plastelíny, sadry, alebo kreslením.

Výstavné podujatie a pestrá ponuka sprievodných aktivít, určená širokej verejnosti bez ohľadu na vek, obohatí program múzea nielen počas Dní európskeho kultúrneho dedičstva, ktoré sa uskutočnia v dňoch 12. – 14. septembra, ale i v nasledujúcich týždňoch až do 17. októbra,  v priestoroch múzea na Košovskej ceste 9 v Prievidzi.

Vernisáž výstavy Tajomné hračky prírody sa uskutoční 8. septembra 2011 o 11.00 hodine.

 


Plagát


Miesto konania

priestory Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi

Zabezpečuje

Ing. Katarína Keratová

Organizátor

Hornonitrianske múzeum v Prievidzi

Fotogaléria

15 fotografií