HORNONITRIANSKE MÚZEUM V PRIEVIDZI

Z pravekých morí horného Ponitria

Z pravekých morí horného Ponitria

Termín: od 8.9.2023, 08:00 do 16.11.2023, 17:00 v čase otváracích hodín múzea

Každá skamenelina je jedinečným originálom a nesmierne cennou anorganickou prírodninou, pretože len minimálnemu množstvu organizmov z celkového počtu jedincov, ktoré existovali v priebehu geologického vývoja Zeme, umožnili prírodné podmienky stať sa fosíliou. Skameneliny rastlín a živočíchov nás neustále fascinujú svojim vekom, tvarom a stavom zachovania. Prostredníctvom nich sa môžeme preniesť do dôb vzdialených milióny rokov od súčasnosti. Fosílie sú neoceniteľné pri určovaní veku vrstiev zemskej kôry a dokladajú rozmanitosť života v minulých geologických epochách. Skameneliny tak spoločne s horninami vytvárajú osobitú kamennú kroniku Zeme.

Hornonitrianske múzeum v Prievidzi Vás pozýva od 8. septembra 2023 na výstavu s názvom Z pravekých morí horného Ponitria, ktorá je prvou z aktivít Dní európskeho kultúrneho dedičstva v našej inštitúcii.

Prezentačné podujatie prostredníctvom stovky vystavených skamenelín, textom i obrazom približuje pestrosť a variabilitu najstarších obyvateľov krajiny, v dobe keď sa územie ešte len formovalo a po mnoho miliónov rokov bolo súčasťou druhohorných i treťohorných praoceánov. Medzi exponátmi vzácnych skamenených morských živočíchov z horného Ponitria, ktoré sú súčasťou bohatej paleontologickej zbierky múzea, sa nachádzajú zástupcovia kmeňov: prvoky, ostnatokožce, pŕhlivce, chytadlovce, mäkkýše, hubky, červy, článkonožce. Zo stavovcov sú to ryby a drsnokožce. Prezentované makrofosílie organizmov sú zachované v podobe schránok, jadier aj odtlačkov milimetrových rozmerov až po veľkosti niekoľko desiatok centimetrov. Návštevníkov určite zaujmú zvláštne špirálovito stočené amonity, ktoré vyhynuli spolu s dinosaurami, rovnako ako belemnity s priamymi predlženými schránkami tvarom pripomínajúcimi cigaru. Najznámejšími náleziskami týchto hlavonožcov, rovnako ako aj druhohorných ramenonožcov, sú Valaská Belá, Gápel, Vyšehradné, Nitrianske Rudno, Nitrianske Pravno, Kľačno. Ďalšími pozoruhodnými skamenelinami sú zvyčajne drobné morské jednobunkovce – dierkavce, ktoré v treťohorách dosahovali obrie veľkosti do 10 centimetrov. V našom regióne ich poznáme ako Pókyho alebo bojnické dukáty, pretože Bojnice resp. Bojnické kúpele sú klasickou slovenskou paleontologickou lokalitou ich výskytu. Priam umelecky modelované sú vystavované bochníkovité a guľovité ježovky, či kolóniové i solitárne koraly z treťohorných nálezísk v Bojniciach a Skačanoch. Druhovo najpočetnejšie sú zastúpené rôznotvaré a veľkostne sa líšiace schránky lastúrnikov a ulitníkov z lokalít Bojnice, Skačany, Veľká Čausa a Malá Čausa. Prezentáciu skamenelín dopĺňajú i početné nálezy stavovcov v podobe šupín a kostrových zvyškov rýb, ale i žraločie zuby, ktoré sa našli v Chrenovci-Brusne, Veľkej Čausy či hlbinných baniach regiónu.

Poznatky získané prehliadkou výstavy môžu mladší návštevníci využiť pri vedomostných a zábavných tvorivých podujatiach. Pre tých najmenších sú pripravené výtvarné aktivity, v ktorých s dávkou fantázie, s pomocou pasteliek i prostredníctvom modelovacej hliny či plastelíny vdýchnu život pravekým obyvateľom morí. Postreh, zručnosť a pamäť si vyskúšajú pri spoločenských hrách, akými sú pexeso či puzzle s motívom obľúbených vyhynutých živočíchov z rôznych geologických ér. Bystrosť a pohotovosť si starší žiaci základných škôl môžu overiť krátkym vedomostným kvízom s danou tematikou.

Výstavné podujatie Z pravekých morí horného Ponitria je určené širokej verejnosti bez ohľadu na vek. Ponúka jedinečnú možnosť preniesť do dôb vzdialených milióny rokov od súčasnosti a zoznámiť sa s prvými "praobyvateľmi" regiónu. Prezentácia, ktorú autorsky pripravila Katarína Keratová a architektonicky i výtvarne stvárnila Eva Schniererová, doplnená pestrou paletou sprievodných aktivít, potrvá až do 16. novembra 2023, v priestoroch Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi na Košovskej ceste 9.


Spracovala: Katarína Keratová, kuátorka geologických zbierok Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi

Pozvánka na výstavu Z pravekých morí horného Ponitria

Miesto konania

priestory Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi

Zabezpečuje

Ing. Katarína Keratová

Organizátor

Hornonitrianske múzeum v Prievidzi

Fotogaléria

10 fotografií