HORNONITRIANSKE MÚZEUM V PRIEVIDZI

Počiatky Prievidze očami detí

Rok osláv významných výročí Prievidze sa blíži k záveru. K dôstojnému a snáď i zaujímavému priebehu spomínania na dôležité udalosti medzi inými prispelo aj Hornonitrianske múzeum v Prievidzi. Konkrétne v letnom období vo svojich priestoroch nechalo vyniknúť príbeh 900 ročného vývoja mesta od prvej písomnej zmienky v roku 1113. Stalo sa tak v rámci výstavy V posolstve kráľa, ktorá detským návštevníkom okrem nevyčísliteľnej historickej hodnoty predstavených artefaktov ponúkla tiež jedinečnú možnosť aktívneho oživenia aspoň malého zlomku dávnych čias. Zo zmesi sporých faktov a fantázie napokon vzišla zhmotnená predstava o málo známej podobe Prievidze na počiatku jej dejín. Jedinečný model mesta v čase, keď ešte zďaleka nebolo mestom začali s pomocou múzejníkov vytvárať jednotlivci na podujatí Prázdninové stredy v múzeu a dokončili ho školáci počas sprievodného programu k výstave.

Originálne dielo z kartónu, farieb a modelovacej hmoty v mierke 1 : 700 plasticky zobrazuje terén širšieho okolia dnešnej Dlhej ulice a Mariánskeho vŕška, kde sa v roku 1113 rozkladala stará Prievidza. Do zmenšeného obrazu krajiny sú zasadené objekty, ktoré podľa poznania dobových skutočností mohli byť súčasťou osady, v Zoborskej listine uvádzanej pod menom Preuigan. Nad jednoduchými príbytkami vtedajších obyvateľov Prievidze čnie predchodca dnešného kostola Nanebovzatia Panny Márie i legendami opradený Prievidzský hrad, kolorit dotvárajú miniatúrne figúrky ľudí, zvierat a stromov. Skutočnosť, že detská fantázia je podstatne veľkorysejšia než akékoľvek kritériá potvrdzujú napríklad mierne nadrozmerné stavby veterného mlyna či priam luxusného vodovodu.


Model Prievidze z roku 1113 podľa predstáv najmladšej generácie

Autori modelu: 9.A zo Základnej školy Rastislavova v Prievidzi, 1. ročník Súkromnej strednej odbornej školy (Culture, Art and Tourism School) v Prievidzi, 5.A a 5.B zo Základnej školy P. J. Šafárika v Prievidzi


Výsledok snahy mladej generácie Prievidžanov môžete zhliadnuť v priestoroch Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi na Košovskej ceste 9 pri návšteve ktoréhokoľvek z predvianočných podujatí (bližšie informácie nájdete na našich stránkach).

 

Spracoval: Mgr. Ján Vingárik

Prievidza 2. decembra 2013