HORNONITRIANSKE MÚZEUM V PRIEVIDZI

Dnes sa platí toliarmi

Dnes sa platí toliarmi

Termín: od 17.8.2011, 09:00 do 17.8.2011, 12:00 streda, dopoludňajšie hodiny

Najrozsiahlejšou zbierkou v numizmatickom fonde Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi je súbor 12 790 mincí a papierových platidiel z obdobia habsburskej monarchie. Jednotliví panovníci habsburskej monarchie vládli nad veľkou časťou Európy (vrátane územia dnešného Slovenska) takmer 400 rokov. Z hľadiska mincovníctva je tento časový úsek vnímaný ako toliarové obdobie.

Za vznik toliarového obdobia sa považuje prechod od neskorého stredoveku k novoveku. Zmenou hospodárskych pomerov začiatkom 16. storočia začína dopyt po peniazoch vyššej hodnoty. Odvtedy sa veľké strieborné mince, forma náhrady za zlaté mince, začali hromadne raziť a rozširovať po celej Európe. Toliarovou menou, ktorú tvorili násobky a diely dukátov a toliarov, sa platilo až do začiatku obdobia korunovej meny v bývalom Rakúsko-Uhorsku v roku 1892. V spomínanej historickej perióde má korene aj cenený zberateľský kúsok, za aký sa medzi numizmatikmi považuje strieborný americký dolár.

Aktivita Dnes sa platí toliarmi je už siedmym kombinovaným podujatím z tohtoročného cyklu Prázdninové stredy v múzeu, ktorý Hornonitrianske múzeum v Prievidzi pripravuje nielen pre prázdninujúcich školákov. Lektori Anna Čechová a Ján Vingárik návštevníkom predajú svoje znalosti o období toliarovej meny a zaujímavostiach, ktoré ho sprevádzali. V praktickej časti dopoludnia im potom predvedú, ako odliať mincu a vytvoriť jej líce i rub. Cena za to všetko však bude poriadne vysoká. V tento deň sa totiž u nás bude platiť len vlastnoručne zhotovenými a upravenými toliarmi.

Program a termíny ostatných podujatí cyklu nájdete tu.

Miesto konania

priestory Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi

Zabezpečuje

Mgr. Anna Čechová, Mgr. Ján Vingárik

Organizátor

Hornonitrianske múzeum v Prievidzi