HORNONITRIANSKE MÚZEUM V PRIEVIDZI

Múzeum na MFF Myjava

V druhej polovici júna sa v metropole rázovitej kopaničiarskej oblasti začne už 64. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Myjava. Ľudové tradície, hudba, tanec, spev, remeslá, výborne jedlo, pitie i dobrá nálada na päť dní zaplavia údolie Myjavskej pahorkatiny a tradične prilákajú tisícky návštevníkov s otvorenou mysľou a srdcom zblízka i zďaleka.

Jedným z otváracích podujatí festivalu bude vernisáž výstavy Vítaní hostia v priestoroch Slovenského národného múzea-Múzea Slovenských národných rád v Myjave. Muzeálna prezentácia v stredu 19. júna 2024 o 16. hodine predstaví históriu karpatských Nemcov z hornej Nitry so zameraním na tradičný odev. Výstava z autorského pera kurátorky etnologických zbierok Lívie Oršulovej v spolupráci s projektovou manažérkou Občianskeho združenia Hornonitrie Radkou Tarabčíkovou potrvá do 14. septembra 2024.

Hlavnú ideu Medzinárodného folklórneho festivalu Myjava 2024, predstaviť etnickú rozmanitosť a pestrosť Slovenska, napĺňa i druhé výstavné podujatie Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi. Fotografickú výstavu sviatočných pokrývok hlavy z Nitrianskeho Pravna možno zhliadnuť v priestoroch predného areálu počas celého trvania festivalu.

Autorkou výstavy s jednoduchým symbolickým názvom Koke je opäť Lívia Oršulová, ktorá dlhodobo pôsobí v širokom okruhu tvorcov a protagonistov, v organizačných zložkách i v programovej rade festivalu a v tohtoročnej edícii okrem múzejných aktivít zastrešuje aj ochutnávku tradičných jedál Kuchyňa starých materí vo festivalovom areáli nazvanom "Mestečko My-a-Vy". Zo šestnástich kuchárskych tímov sa predstaví jeden regionálny tím z hornej Nitry s obzvlášť vynikajúcou polievkou - babkou vo fazuli, bryndzovými haluškami a ďalšími pochutinami.

Legendami opradený festival folklóru v Myjave potrvá do nedele 23. júna 2024.

Myjava 2024, programový plagát