HORNONITRIANSKE MÚZEUM V PRIEVIDZI

Koke

Termín: od 21.6.2024 do 23.6.2024 počas hlavného programu MFF Myjava 2024

Koke

V hlavnej úlohe koke

Sviatočná pokrývka hlavy vydatých žien - čepiec - v Prievidzi známy pod pojmom zlatohlav a v nárečí karpatských Nemcov v Nitrianskom Pravne označovaný koke (z francúzskeho slova coquet) je skutočnou perlou regiónu horná Nitra s výnimočným postavením medzi súčasťami a doplnkami tradičného odevu na Slovensku.

Honosné čepce - zlatom a striebrom vyšívané - boli pôvodne súčasťou meštianskeho odevu vydatých žien v Prievidzi, od ktorých ich pravdepodobne v polovici 19. storočia prevzali "Pravňanky" - manželky bohatých remeselníckych majstrov.

Špecifický tvar čepca, drahé materiály, trblietavá výzdoba, zložitá a časovo náročná výroba, ale i hodnota rovná dvom kravám, prikladajú na jedinečnosti a význame tejto i dnes neprehliadnuteľnej koruny ženskej krásy.

Fotografická výstava v myjavskom regióne

Hornonitrianske múzeum v Prievidzi sa v roku 2024 odhodlalo ešte viac zvýrazniť krásu formou fotografickej výstavy Koke, s ktorou zavíta na 64. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Myjava (viac o MFF Myjava 2024).

Vyvážený podiel technických i umeleckých fotografických postupov, citlivo odvážneho grafického spracovania a pregnantných sprievodných textov vo výsledku tvorí výrazom a hĺbkou podmaňujúci, ba až pohlcujúci plastický obraz skutočných čepcov. Autorkou výstavy je kurátorka etnologických zbierok Lívia Oršulová, k zdarnému výsledku prispeli fotograf Norbert Bíreš a výtvarníčka Terézia Drnajová.

Zlomok z unikátnej kolekcie 127 čepcov zlatom a striebrom vyšívaných, ktoré múzeum spravuje vo svojich zbierkach, je zároveň pomyselnou návnadou navštíviť aktuálne prebiehajúcu výstavu Vítaní hostia v priestoroch Slovenského národného múzea-Múzea Slovenských národných rád, kde sa záujemcovia môžu o kráse týchto čepcov a ďalších odevných súčastí karpatských Nemcov presvedčiť na vlastné oči.

Miesto konania

predný areál festivalového amfiteátru Trnovce v Myjave

Zabezpečuje

Mgr. Lívia Oršulová

Organizátor

Hornonitrianske múzeum v Prievidzi, mesto Myjava, Centrum tradičnej kultúry v Myjave